(Updated as of  3/09/2016) Boxing schedule. From Local or PPV shows Worldwide. Did we miss your event?  Email us at TruBoxingHeadz@gmail.com so we can update and add your show 

May

May 27

Niagara Falls, N.Y. (CBS Sports Net): Jarrell Miller vs. Nick Guivas, Harmonito Dela Torre vs. Guillermo Sanchez, Nick Casal vs. Antonio Chaves Fernandez, Skender Halili vs. Jason Thompson, Malik Hawkins vs. Richard Hall, Glen Dezurn vs. Harvey Murray

Paris: Mehdi Amar vs. Serhyi Demchenko, Cedric Vitu vs. Isaac Real, Franck Petitjean vs. Samuele Esposito

Atlantic City, N.J: Isiah Seldon vs. Eddie Edmond, Chuck Mussachio vs. Willis Lockett, Nick Kisner vs. Lamont Capers, Adrian Wilson vs. DaQuan Johnson, Quian Davis vs. Soloman Maye, Anthony Burgin vs. Curtis Morton,

May 28

Glendale, Ariz. (CBS Sports Net): David Avanesyan vs. Shane Mosley for Avanesyan’s WBA interim welterweight title, Victor Castro vs. Carlos Zatarian, Dimar Ortuz vs. Ricardo Campillo, Shane Molsey Jr. vs. Roberto Young, Clay Burns vs. Isaac Avalos, Luis Oliveras vs. Manuel De Los Reyes Herrera, Luis Rose vs. Jose Jesus Hurtado

San Antonio (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes): Miguel Vazquez vs. Erick Bone, Miguel Flores vs. Ruben Tamayo, Brandon Figueroa vs. Jonell Nieves, Rickey Edwards vs. John Delperdang, Emmanuel Medina vs. Isiah Robinson, Enrique Neira Jr. vs. Rudy Lozano,

Bacolod City, Philippines (beIN Sports Espanol): Donnie Nietes vs. Raul Garica for Nietes’ WBO junior flyweight title, Milan Melindo vs. Javier Mendoza IBF junior flyweight eliminator

Glasgow, Scotland: Michele Di Rocco vs. Ricky Burns for vacant WBA “regular” junior welterweight title

May 29

Liverpool, England: Ilunga “Junior” Makabu vs. Tony Bellew for vacant WBC cruiserweight title, Stephen Smith vs. Daniel Brizuela

 

June

June 2

Moscow: Ismayl Sillakh vs. Maxim Vlasov

June 3

Hollywood, Fla. (PBC on Spike): Rances Barthelemy vs. Mickey Bey for Barthelemy’s IBF lightweight title, Emmanuel Rodriguez vs. Alberto Guevara, Caleb Plant vs. Carlos Galvan, Gervonta Davis vs. TBA

Los Angeles (Estrella TV): Ronny Rios vs. Efrain Esquivias, Zachary Ochoa vs. Luis Joel Gonzalez, Seniesa Estrada vs. Christina Fuentes, Rafael Gramajo vs. Saul Hernandez, Pablo Rubio Jr. vs. TBA

New York: Richar Abril vs. Jerry Belmontes, Steve Rolls vs. Emmanuel Sanchez, Joe Williams vs. 6 rounds, Lamar Harris, Yuri Foreman vs. Jason Davis, Julian Sosa vs. TBA, Mike Lee vs. Mike Snider

Philadelphia: Dashon Johnson vs. DeCarlo Perez, Jerome Conquest vs. Gerald Smith, Jaba Khositashvili vs. Henry Beckford

June 4

Carson, CA (HBO): Francisco Vargas vs. Orlando Salido for Vargas’ WBC junior lightweight title, Julian Ramirez vs. Abraham Lopez, Gabriel Rosado vs. Antonio Gutierrez, Christian Gonzalez vs. Recky Dulay, Cesar Diaz vs. TBA, Nick Arce vs. Francisco Dominguez, Ivan Delgado vs. Alejandro Ochoa

Montreal (PBC on ESPN/ESPN Deportes): Artur Beterbiev vs. Ezequiel Maderna, Bryant Perrella vs. David Grayton, Jamontay Clark vs. TBA, Eleider Alvarez vs. Maximiliano Gomez

Liverpool, England: Liam Smith vs. Pedrag Radosevic for Smith’s WBO junior middleweight title, Paul Butler vs. Petchbarngborn Kokietgym WBO junior bantamweight eliminator, Zolani Tete vs. Victor Ruiz, James “Jazza” Dickens vs. Abigail Medina

Kassel, Germany: Karo Murat vs. Esteban Tababary, Firat Arslan vs. TBA, Oeczan Cetinkaya vs. TBA

Cancun, Mexico: Andres Gutierrez vs. Christian Mijares

June 9

Costa Mesa, CA: Adam Stewart vs. Jared Vanderaa, Daniel Kim vs. Alfredo Hernandez

June 10

Las Vegas (CBS Sports Net): Jesus Gutierrez vs. Demond Brock, Tony Lopez vs. TBA, Ravzan Cajanu vs Alex Flores

June 11

New York (HBO): Roman “Rocky” Martinez vs. Vasyl Lomachenko for Martinez WBO junior lightweight title, Felix Verdejo vs. Juan Jose Martinez, Zou Shiming vs. Jozsef Ajtai, Christopher Diaz vs. Neftali Campos, Julian Rodriguez vs. Kelvin Dotel, 8 rounds, Mike Reed vs. Abraham Cordero, Jean Carlos Rivera vs. Heriberto Delgado, Jose Gonzalez vs. Sean Acosta

Verona, N.Y. (Showtime/Showtime Extreme): Ruslan Provodnikov vs. John Molina Jr, Demetrius Andrade vs. Willie Nelson, WBC junior middleweight eliminator, Dejan Zlaticanin vs. Emiliano Marsili for vacant WBC lightweight title, Andrey Fedosov vs. Mario Heredia, Willie Monroe Jr. vs. John Thompson

Windhoek, Namibia: Moises Flores vs. Paulus Ambunda or Flores’ WBA interim junior featherweight title

El Monte, CA: Joel Diaz vs. TBA, Denis Shafikov vs. TBA, Virgilijus Stapulionis vs. TBA, Madiyar Asheykev vs. TBA, Enriko Gogokhia vs. TBA

Quincy, Mass: Wang Zhimin vs. Matt Doherty, Zhang Zhilei vs. TBA

June 17

Thailand: Puang Sor Singyu vs. Marlon Tapales, 12 rounds for Sor Singyu’s WBO bantamweight title

Huington, N.Y: Cletus Seldin vs. Jesus Selig, Danny Gonzalez vs. Carlos Winston Velasquez, Naim Terbunja vs. Larry Dunbar, Terell Bostic vs. Miguel Gloria, Tyrone James vs. Leanthony Fleming, Laurend Stewart vs. TBA

June 18

Chicago (PBC on NBC): Andrzej Fonfara vs. Joe Smith Jr, Juan Carlos Payano vs. Rau’shee Warren rematch for Payano’s WBA bantamweight title, rickson Lubin vs. Daniel Sandoval

TBA, Mexico (beIN Sports Espanol): Carlos Ocampo vs TBA, Jose Uzcategui vs TBA

June 21

Brescia, Italy: Salvatore Erittu vs. Franz Rill, Timo Schwarzkopf vs. Gianluca Frezza,

June 24

TBA (Telemundo): “Boxeo Telemundo”

Beijing: Javier Fortuna vs. Jason Sosa, 12 rounds for Fortuna’s WBA “regular” junior lightweight Sydney, Jun Qiu Xiao vs. Nehomar Cermeno for vacant WBA “regular” junior featherweight title

Australia: Daniel Geale vs. TBA

June 25

New York (CBS): Keith Thurman vs. Shawn Porter for Thurman’s WBA welterweight title, Jesus Cuellar vs. Abner Mares for Cuellar’s WBA “regular” featherweight title, Jarrett Hurd vs. Oscar Molina, David Benavidez vs. Francy Ntetu, Heather Hardy vs. TBA, Adam Kownacki vs. TBA, Regis Prograis vs. TBA

London (Showtime):Anthony Joshua vs. Dominic Breazeale for Joshua’s IBF heavyweight title, George Groves vs. Martin Murray WBA super middleweight eliminator, John Wayne Hibbert vs. Andrea Scarpa, Chris Eubank Jr. vs. Tom Doran

Dallas (UniMas): Mike Alvarado vs. Josh Torres, Bryan Vera vs. Matt Korobov, Erick DeLeon vs. TBA

TBA, Mexico (beIN Sports Espanol): Ramon Alvarez vs. TBA


July

July 1

TBA (Telemundo): “Boxeo Telemundo”

July 2

TBA (PBC on ESPN/ESPN Deportes): Premier Boxing Champions

TBA, Mexico (beIN Sports Espanol): Miguel Berchelt vs TBA for Berchelt’s WBO interim junior lightweight title

July 8

TBA (Telemundo): “Boxeo Telemundo”

July 9

TBA (PBC on ESPN/ESPN Deportes): Premier Boxing Champions

Manchester, England (HBO): Tyson Fury vs. Wladimir Klitschko rematch for Fury’s WBO/WBA heavyweight title, Hughie Fury vs. TBA, Nathan Gorman vs. TBA

Lemoore, Calif. (UniMas): Jose Ramirez vs. Tomas Mendez, Andy Vences vs. Moises Delgadillo

San Francisco (beIN Sports Espanol): Albert Pagara vs. Cesar Juarez

July 11

Ekaterinburg, Russia (HBO): Sergey Kovalev vs. Isaac Chilemba for Kovalev’s WBO/IBF/WBA light heavyweight title

July 15

TBA (PBC on ESPN/ESPN Deportes): Premier Boxing Champions

TBA (Telemundo): “Boxeo Telemundo”

July 16

Tijuana, Mexico (beIN Sports Espanol): Antonio Margarito vs TBA

TBA (PBC on Fox): Premier Boxing Champions

Berlin: Giovanni De Carolis vs. Tyron Zeuge for De Carolis’ WBA “regular” super middleweight title, Arthur Abraham vs. Tim-Robin Lihaug,

July 21

TBA (PBC on ESPN/ESPN Deportes): Premier Boxing Champions

Christchurch, New Zealand: Joseph Parker vs. Solomon Haumono

July 23

Las Vegas (HBO PPV): Terence Crawford vs. Viktor Postol WBO/WBC junior welterweight title unification, Gilberto Ramirez vs. Dominik Britsch for Ramirez’s WBO super middleweight title, Oscar Valdez vs. Matias Adrian Rueda for vacant WBO interim featherweight title, Jose Benavidez vs. Francisco Santana, Lenny Zappavigna vs. IK Yang, Ryota Murata vs. “Comanche Boy” George Tahdooahnippah

July 30

New York (Showtime): Leo Santa Cruz vs. Carl Frampton for Santa Cruz’s WBA featherweight title

Monterrey, Mexico (beIN Sports Espanol): Francisco Rodriguez vs. TBA


August

August 5

TBA (PBC on ESPN/ESPN Deportes): Premier Boxing Champions

August 6

Tucson, Ariz. (UniMas): Juan Diaz vs. Cesar Vazquez,

TBA, Mexico (beIN Sports Espanol): Jose Zepeda vs. Edivaldo Ortega

August 12

TBA (PBC on ESPN/ESPN Deportes): Premier Boxing Champions

August 26

TBA (Telemundo): “Boxeo Telemundo”


September

September 2

TBA (Telemundo): “Boxeo Telemundo”

September 9

TBA (Telemundo):”Boxeo Telemundo”

September 10

Manchester, England: Liam Walsh vs. Andrey Klinov IBF junior lightweight eliminator