FIGHT SCHDULE AS OF 2/2/2018

Schedule 0 9

February 2

At Sloan, Iowa (Showtime):

Ronald Ellis vs. Junior Younan, 10 rounds, super middleweights

Montana Love vs. Samuel Teah, 8 rounds, junior welterweights

Thomas Mattice vs. Rolando Chinea, 8 rounds, lightweights

Joel Flores vs. Jacob Atkins, 4 rounds, lightweights

Drako Rodriguez vs. Shannen McCray, 4 rounds, junior welterweights

At Aguascalientes, Mexico:

Issac Avelar vs. Alejandro Frias, 10 rounds, featherweights

February 3

At Corpus Christi, Texas (ESPN/ESPN Deportes):

Gilberto “Zurdo” Ramirez vs. Habib Ahmed, 12 rounds, for Ramirez’s WBO super middleweight title

Jerwin Ancajas vs. Israel Gonzalez, 12 rounds, for Ancajas’ IBF junior bantamweight title

Teofimo Lopez Jr. vs. Juan Carlos Sanchez, 8 rounds, lightweights

Jesse Hart vs. Thomas Awimbono, 10 rounds, super middleweights

Jose Benavidez Jr. vs. Matthew Strode, 8 rounds, welterweights

Gabriel Flores Jr. vs. Alex Solorio, 6 rounds, junior lightweights

Rohan Murdock vs. Frankie Filippone, 8 rounds, super middleweights

David Kaminsky vs. Rafael Munoz, 4 rounds, junior middleweights

At Tlalnepantla, Mexico (beIn Sports Espanol):

Guadalupe Martinez vs. Irma Garcia, 10 rounds, for Martinez’s WBC female junior bantamweight title

At Sochi, Russia:

Murat Gassiev vs. Yunier Dorticos, 12 rounds, IBF/WBA cruiserweight unification, World Boxing Super Series semifinals

Maksim Vlosov vs. Olanreqaju Dorolola, 12 rounds, cruiserweights

Fedor Chudinov vs. Bobby Gunn Jr., 12 rounds, super middleweights

Mikhail Aloyan vs. Alexander Espinoza, 10 rounds, bantamweights

Basir Abakarov vs. Denis Bakhtov, 10 rounds, heayweights

Tair Kelekhsaev vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

At Puerto Madryn, Argentina:

Omar Narvaez vs. Jesus Vargas, 10 rounds, bantamweights

At London:

Lawrence Okolie vs. Isaac Chamberlain, 10 rounds, cruiserweights

Reece Bellotti vs. Ben Jones, 12 rounds, for Bellotti’s Commonwealth featherweight title

Ted Cheeseman vs. Carson Jones, 10 rounds, junior middleweights

Joshua Buatsi vs. Joseph Jordan, 6 rounds, light heavwyeights

Paul Butler vs. TBA, 8 rounds, bantamweights

Charlie Edwards vs. Ricky Little, 8 rounds, junior bantamweights

Felix Cash vs. James Hagenimana, 8 rounds, middleweights

Nick Webb vs. Ante Verunica, 6 rounds, heavyweights

Danny Dignum vs. Daryl Sharpe, 6 rounds, super middleweights

Sean McGoldrick vs. Michael Barnor, 6 rounds, junior featherweights

Gamal Yafai vs. Jose Hernandez, 6 rounds, junior featherweights

At Arendal, Norway:

Kai Robin Havnaa vs. Daniel Vencl, 10 rounds, cruiserweights

Tim-Robin Lihaug vs. Vasyl Kondor, 10 rounds, light heavyweights

Simen Nysaether vs. Adam Williams, 4 rounds, heavyweights

February 4

At Naha, Japan (beIN Sports Espanol):

Daigo Higa vs. Moises Fuentes, 12 rounds, for Higa’s WBC flyweight title

February 7

At New York:

Noel Murphy vs. Mikkel Lespierre, 10 rounds, welterweights

Jon Fernandez vs. Fatiou Fassinou, 10 rounds, junior lightweights

Oleksandr Teslenko vs. Keenan Hickman, 8 rounds, heavyweights

Jude Franklin vs. Floriano Pagliara, 6 rounds, junior lightweights

Stephan Shaw vs. Joel Caudle, 6 rounds, heavyweights

Mykquan Williams vs. Preston Wilson, 6 rounds, welterweights

Raquel Miller vs. Szilvia Szabados, 4 or 6 rounds, female middleweights

Jonathan Arroyo vs. TBA, 4 rounds, welterweights

February 8

At Pensacola, Fla. (UFC Fight Pass):

Roy Jones Jr. vs. Scott Sigmon, 10 rounds, cruiserweights

February 9

At Dallas (beIN Sports):

Ray Ximenez vs. John Moralde, 8 rounds, featherweights

February 10

At Cancun, Mexico (beIN Sports Espanol):

Miguel Berchelt vs. Carlo Magali, 12 rounds, for Berchelt’s WBC junior lightweight title

Jaime Mungguia vs. Jose Carlos Paz, 10 rounds, middleweights

Pedro Campa vs. Ivan Alvarez, 10 rounds, junior welterweights

Jose Luis Rodríguez vs. Alfredo Ramos, 6 rounds, welterweights

Jose Gonzalez vs. Enrique Iniesta, 6 rounds, super middleweights

Rigoberto Nava vs. Miguel Alvarez, 6 rounds, junior featherweights

Darwin Berron vs. Alan Camacho, 4 rounds, welterweights

Luis Hernandez vs. Abisai Palomo, 4 rounds, junior bantamweights

William Puch vs. Cristian Pech, 4 rounds, flyweights

At Park City, Kansas (CBS Sports Net):

Nico Hernandez vs. Jozsef Ajtai, 8 rounds, flyweights

Cesar Soriano vs. Javonte Starks, 6 rounds, welterweights

Akeem Black vs. Derrick Clayton, 4 rounds, junior middleweights

Jeff Sturm vs. Brian Clements, 4 rounds, middleweights

Chazz Macias vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

Maurice Byarm vs. Richard Carmack, 6 rounds, heavyweights

Miguel Contreras vs. Archie Wey, 4 rounds, junior welterweights

At Ciudad Juarez, Mexico:

Miguel “Mickey” Roman vs. Aristides Perez, 12 rounds, junior lightweights

Diana Laura Fernandez vs. Noemi Bosques, 10 rounds, female flyweights

At Worcester, Mass.:

Richard Rivera vs. Kevin Cobbs, 8 rounds, light heavyweights

Bobby Harris III vs. Saul Almeida, 4 rounds, middleweights

Jose Rivera vs. Troy Artis, 6 rounds, super middleweights

Jelame Garcia vs. Rodrigo Almeida, 4 rounds, super middleweights

Omar Bordoy Jr. vs. Alexander Picot, 4 rounds, junior welterweights

Wilfredo Pagan vs. Nick Peralta, 4 rounds, junior welterweights

Ray Graceski vs. Pawel Bansiak, 4 rounds, light heavyweights

Derrick Whitley vs. Roger Blankenship, 4 rounds, welterweights

Joseph Gross vs. Seth Basler, 4 rounds, welterweights

Luis Rivera vs. Carlos Marraro III, 4 rounds, junior lightweights

At Rancho Mirage, Calif.:

Andrew Cancio vs. Juan Pablo Sandoval, 8 rounds, junior lightweights

Javier Padilla vs. Brenna Benton, 4 rounds, featherweights

At Mississauga, Ontario:

Logan Cotton McGuinness vs. TBA, 8 rounds, featherweights

Alex Dilmaghani vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

Kevin Higson vs. TBA, 6 rounds, welterweights

Roland Membreno vs. TBA, 4 rounds

Martin Hughes vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

At Philadelphia:

Hank Lundy vs. DeMarcus Corley, 8 rounds, lightweights

At Ekaterinburg, Russia:

Shavkat Rakhimov vs. Malcolm Klassen, 12 rounds, junior lightweights

February 13

At Bethlehem, Pa.

Frank De Alba vs. Carlos Padilla, 8 rounds, junior lightweights

Mykal Fox vs. Ricardo Garcia, 8 rounds, junior welterweights

Kermit Cintron vs. George Sosa, 10 rounds, welterweights

Joe Hanks vs. Nick Guivas, 8 rounds, heavyweights

Colby Madison vs. Dante Selby, 6 rounds, heavyweights

Blake Mansfield vs. Darryl Bunting, 6 rounds, middleweights

Chaise Nelson vs. Vincent Jennings, 6 rounds, featherweights

Michael Coffie vs. Nicoy Clarke, 4 rounds, heavyweights

Martino Jules vs. Malik Loften, 4 rounds, featherweights

Juan Sanchez vs. Sergio Aguilar, 4 rounds, featherweights

February 15

At Montreal:

Steve Bosse vs. Julio Cuellar Cabrera, 6 rounds, heayweights

Marie-Eve Dicaire vs. Katia Alvarino, 10 rounds, female junior middleweights

Mikael Zewski vs. Jose De Jesus Macias, 8 rounds, junior middleweights

Bruno Bredicean vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

Jessica Camara vs. Guadalupe Lincer Ortiz, 4 rounds, female junior welterweights

Yan Pellerin vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

At Costa Mesa, Calif.:

Jarret Jeter vs. Roger Gutierrez, 6 rounds, lightweights

Filly Rubalcava vs. Ricky Cuellar, 6 rounds, junior featherweights

De’von Abraham vs. Lupe Arroyo, 4 rounds, junior lightweights

George Acosta vs. Teodoro Alonso, 4 rounds, lightweights

February 16

At Reno, Nev. (ESPN/ESPN Deportes):

Raymundo Beltran vs. Paulus Moses, 12 rounds, for vacant WBO lightweight title

Egidijus Kavaliauskas vs. David Avanesyan, 10 rounds, welterweights

Shakur Stevenson vs. Juan Tapia, 8 rounds, featherweights

Robson Conceicao vs. Jayro Duran, 8 rounds, junior lightweights

Bryant Jennings vs. Ahror Muralimov, 8 rounds, heavyweights

Alexander Besputin vs. TBA, 8 rounds, welterweights

Sagadat Rakhmankul vs. Noel Esqueda, 4 rounds, junior middleweights

Ricardo Lucio Galvan vs. TBA, 4 rounds, featherweights

At Ontario, Calif.:

Erick Ituarte vs. Jose Ramirez, 8 rounds, featherweights

Ruben Villa vs. Ruben Tamayo, 6 rounds, featherweights

Isaac Zarate vs. Christian Ayala, 8 rounds, junior featherweights

Saul Sanchez vs. Pedro Melo, 6 rounds, bantamweights

Mario Hernandez vs. Francisco Lapizco, 4 rounds, bantamweights

Ruben Torres vs. Marco Resendiz, 4 rounds, lightweights

Zhora Hamazaryan vs. TBA, 4 rounds, lightweights

At London:

Joe Joyce vs. Rudolf Jozic, 10 rounds, heavyweights

Willy Hutchinson vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights

John O’Donnell vs. Tamuka Mucha, 10 rounds, welterweights

February 17

At Las Vegas (Showtime):

Danny Garcia vs. Brandon Rios, 12 rounds, WBC title eliminator

David Benavidez vs. Ronald Gavril, rematch, 12 rounds, for Benavidez’s WBC super middleweight title

Ray Robinson vs. Yordenis Ugas, 12 rounds, IBF welterweight eliminator

Lionell Thompson vs. Edwin Rodriguez, 10 rounds, light heavyweights

Ladarius Miller vs. Argenis Mendez, 10 rounds, lightweights

Andres Cortes vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Ava Knight vs. TBA, 6 rounds, female junior bantamweights

Brian Gallegos vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

Jonathan Esquivel vs. Cameron Burroughs, 6 rounds, middleweights

Joe Spencer vs. Uriel Gonzalez, 4 rounds, junior middleweights

At El Paso, Texas (Fox/Fox Deportes):

Devon Alexander vs. Victor Ortiz, 12 rounds, welterweights

Caleb Plant vs. Rogelio “Porky” Medina, 12 rounds, IBF super middleweight eliminator

Tony Harrison vs. Jorge Cota, 8 or 10 rounds, junior middleweights

Austin Trout vs. Juan De Angel, 8 or 10 rounds, junior middleweights

Mark Anthony Hernandez vs. Jeison Rosario, 8 rounds, super middleweights

Karlos Balderas vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Jennifer Han vs. Lizbeth Crespo, 10 rounds, for Han’s IBF women’s featherweight title

Jonathan Pachado vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Humberto Velasco vs. Thomas Williams Jr., 10 rounds, super middleweights

At Guadalajara, Mexico (beIN Sports Espanol):

Monserrat Alarcon Raya vs. Arely Mucino, 10 rounds, for Raya’s WBO women’s flyweight title

Carlos Diaz vs. TBA, 10 rounds, lightweights

At Manchester, England:

George Groves vs. Chris Eubank Jr., 12 rounds, for Groves’ WBA super middleweight title, World Boxing Super Series semifinals

Ryan Walsh vs. Isaac Lowe, 12 rounds, for Walsh’s British featherweight title

Arfan Iqbal vs. Simon Vallily, 10 rounds, cruiserweights

At Fajardo, Puerto Rico:

Alfredo Santiago vs. Juan Jose Montes, 10 rounds, lightweights

Subriel Matias Matthew vs. Daulis Prescott, 10 rounds, junior welterweights

At Ludwigsburg, Germany:

Vincent Feigenbutz vs. Ryno Liebenberg, 12 rounds, super middleweights

At Bacolod City, Philippines:

Edward Heno vs. Merlito Sabillo, 12 rounds, junior flyweights

February 22

At Indio, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes):

Joseph Diaz Jr. vs. Victor Terrazas, 10 rounds, featherweights

Vergil Ortiz Jr. vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

Christian Gonzalez vs. TBA, 8 rounds, lightweights

Manny Robles III vs. TBA, 8 rounds, featherweights

Edgar Valerio vs. TBA, 8 rounds, featherweights

Hector Tanajara Jr. vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

Genaro Gamez vs. TBA, 6 rounds, lightweights

February 23

At Kissimmee, Fla. (Telemundo):

Jonathan Gonzalez vs. Ricardo Rodriguez, 10 rounds, flyweights

At Lincoln, R.I.:

Ray Oliveira Jr. vs. Edwin Soto, 8 rounds, junior middleweights

Aleksandra Magdziak vs. Natasha Spence, rematch, 8 rounds, female welterweights

Vladine Biosse vs. Antowyan Aikens, 6 rounds, super middleweights

Juiseppe Cusumano vs. Fred Latham, 6 rounds, heavyweights

Jamaine Ortiz vs. Victor Rosas, 6 rounds, lightweights

Anthony Marsella Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

Nicky DeQuattro vs. Carlos Galindo, 4 rounds, junior welterweights

Michael Valentin vs. Luis Rivera, 4 rounds, lightweights

Miguel Ortiz vs. Wilson Mascarenhas, 4 rounds, welterweights

Ricky Delossantos vs. Efren Nunez, 4 rounds, featherweights

February 24

At Inglewood, Calif. (HBO):

Srisaket Sor Rungvisai vs. Juan Francisco Estrada, 12 rounds, for Sor Rungvisai’s WBC junior bantamweight title

Carlos Cuadras vs. McWilliams Arroyo, 10 rounds, junior bantamweights

Donnie Nietes vs. Juan Carlos Reveco, 12 rounds, for Nietes’ IBF flyweight title

Brian Viloria vs. Artem Dalakian, 12 rounds, for vacant WBA flyweight title

At Atlantic City:

Thomas LaManna vs. Gabriel Bracero, 10 rounds, welterweights

Tommy Rainone vs. Eduardo Flores, 8 rounds, welterweights

Frederick Julan vs. Bill Bailey, 8 rounds, light heavyweights

Darren Goodall vs. Edgar Perez, 4 rounds, light heavyweights

Jahmal Dyer vs. Venderley Miranda, 4 rounds, lightweights

Mike Rashid vs. Darius Taylor, 4 rounds, heavyweights

Ernesto Perez vs. Steve Moore, 4 rounds, welterweights

Omar Kabary Salem vs. Leon DeShields, 4 rounds, middleweights

Osnel Charles vs. Laquan Lewis, 4 rounds, junior welterweights

Donald Smith vs. Andrew Bentley, 4 rounds, junior lightweights

At Melbourne, Australia:

Jason Moloney vs. Immanuel Naidjala, 12 rounds, for Commonwealth bantamweight title

Rene Dacquel vs. Andrew Moloney, 12 rounds, junior bantamweights

At Nuremberg, Germany:

Callum Smith vs. Juergen Braehmer, 12 rounds, super middleweights, World Boxing Super Series semifinals

At Rome, Italy:

Alessandro Goddi vs. Kamil Szeremeta, 12 rounds, for vacant European middleweight title

February 25

At Manchester, England:

Lewis Ritson vs. Joe Murray, 12 rounds, for Ritson’s British lightweight title

February 28

At Tokyo:

Danny Roman vs. Ryo Matsumoto, 12 rounds, for Roman’s WBA junior featherweight title

MARCH

March 1

At Tokyo (beIN Sports Espanol, tape delay):

Luis Nery vs. Shinsuke Yamanaka, rematch, 12 rounds, for Nery’s WBC bantamweight title

Ryosuke Iwasa vs. Ernesto Saulong, 12 rounds, for Iwasa’s IBF junior featherweight title

March 2

At Mexico City (Telemundo):

Boxeo Teleumundo

At Philadelphia:

Christian Carto vs. James Smith, 8 rounds, bantamweights

Christopher Brooker vs. Jamaal Davis, 8 rounds, super middleweights

Tyrone Crawley Jr. vs. Anthony Mercado, 8 rounds, junior welterweights

David Gonzales vs. Victor Vazquez, 8 rounds, junior welterweights

Marcus Bates vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

Carlos Rosario vs. Seifullah Wise, 8 rounds, junior lightweights

Darius Ervin vs. Jesus Perez, 6 rounds, junior welterweights

Jerrod Miner vs. Rondarrius Hunter, 4 rounds, junior bantamweights

March 3

At New York (Showtime):

Deontay Wilder vs. Luis Ortiz, 12 rounds, for Wilder’s WBC heavyweight title

Jermall Charlo vs. Hugo Centeno, 12 rounds, for vacant WBC interim middleweight title

At New York (HBO):

Sergey Kovalev vs. Igor Mikhalkin, 12 rounds, for Kovalev’s WBO light heavyweight title

Dmitry Bivol vs. Sullivan Barrera, 12 rounds, for Bivol’s WBA light heavyweight title

Vaughn Alexander vs. Jaime Solorio, 10 rounds, middleweights

Frank Galarza vs. Ed Paredes, 8 rounds, junior middleweights

Bakhram Murtazaliev vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

Alexey Evchenko vs. TBA, 8 rounds, welterweights

Meiirim Nursultanov vs. TBA, 6 rounds, middleweights

Madiyar Ashkeyev vs. Jose Antonio Abreu, 6 rounds, junior middleweights

LeShawn Rodriguez vs. Martez Jackson, 6 rounds, middleweights

Ismael Villarreal vs. Anthony Woods, 4 rounds, junior middleweights

Cassius Chaney vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

At TBA, Mexico (beIn Sports Espanol):

Jose Zepeda vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

At Paris:

Brian Castano vs. Cedric Vitu, 12 rounds, for Castano’s WBA “regular” junior middleweight title

Michel Soro vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

Money Powel IV vs. TBA, 6 rounds, middleweights

At Guayanabo, Puerto Rico:

Juan Manuel Lopez vs. Jayson Velez, 12 rounds, junior lightweights

At Sheffield, England:

Kell Brook vs. Sergey Rabchenko, 10 or 12 rounds, junior middleweghts

Gamal Yafai vs. Gavin McDonnell, 12 rounds, junior featherweights

Lenroy Thomas vs. David Allen, rematch, 12 rounds, for Thomas’ Commonwealth heavyweight title

Lee Appleyard vs. Atif Shafiq, 10 rounds, junior welterweights

Kid Galahad vs. TBA, 10 or 12 rounds, featherweights

Sam Eggington vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

At Kempton Park, South Africa

Kevin Lerena vs. Dmytro Kucher, 12 rounds, cruiserweights

At Brentwood, England:

Matt McCarthy vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

Larry Ekundayo vs. TBA, 6 rounds, welterweights

At Glasgow, Scotland

Josh Taylor vs. Humberto Soto, 12 rounds, junior lightweights

Jason Easton vs. Glenn Foot, 12 rounds, for vacant Commonwealth junior welterweight title

Charlie Flynn vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Lee McGregor vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

Chantelle Cameron vs. TBA, 10 rounds, female lightweights

Martin Bakole vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

Joe Ham vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

Iain Trotter vs. TBA, 4 or 6 rounds, super middleweights

March 6

At Chonburi, Thailand:

Knockout CP Freshmart vs. Toto Landero, 12 rounds, for CP Freshmart’s WBA strawweight title

March 9

At Costa Mesa, Calif. (ESPN Deportes/same-day tape ESPN2):

March Ronny Rios vs. Azat Hovhannisyan, 10 rounds, junior featherweights

Alexis Rocha vs. TBA, 8 rounds, welterweights

Marvin Cabrera vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

Joseph Aguirre vs. TBA, 8 rounds lightweights

At Deadwood, South Dakota (Showtime):

Regis Prograis vs. Viktor Postol, 12 rounds, for vacant interim WBC junior welterweight title

Ivan Baranchyk vs. Anthony Yigit, 12 rounds, IBF junior welterweight eliminator

At Mexico City (Telemundo):

Boxeo Teleumundo

At Bensalem, Pa.:

Avery Sparrow vs. Jesus Serrano, 8 rounds, junior lightweights

John Joe Nevin vs. Alex Torres Rynn, 8 rounds, lightweights

Jerome Conquest vs. Tyrone Luckey, 6 rounds, lightweights

Isaiah Wise vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

Marcel Rivers vs. TBA, 4 rounds, welterweights

Nahir Albright vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

Gerardo Martinez vs. Vinnie Denierio, 4 rounds, lightweights

March 10

At Carson, Calif. (ESPN/ESPN Deportes):

Oscar Valdez vs. Scott Quigg, 12 rounds, for Valdez’s WBO featherweight title

Andy Vences vs. Erick DeLeon, 10 rounds, junior lightweights

Arnold Barboza Jr. vs. Mike Reed, 10 rounds, junior welterweights

Alex Saucedo vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

Esquiva Falcao vs. Salim Larbi, 10 rounds, middleweights

Mikaela Mayer vs. TBA, 6 rounds, female lightweights

At San Antonio (Showtime):

Sergey Lipinets vs. Mikey Garcia, 12 rounds, for Lipinets’ IBF junior welterweight title

Rances Barthelemy vs. Kiryl Relikh, 12 rounds, for vacant WBA junior welterweight title

Richard Commey vs. Alejandro Luna, 12 rounds, IBF lightweight eliminator

Mario Barrios vs. Eudy Bernardo, 10 rounds, junior welterweights

Brandon Figueroa vs. Jonathan Aguilar, 8 rounds, junior featherweights

Josesito Lopez vs. Hector Munoz, 8 or 10 round, welterweights

Alejandro Guerrero vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Robert Rodriguez vs. Giovanni Noriega, 4 rounds, junior bantamweights

Eimantas Stanionis vs. TBA, 8 rounds, welterweights

Efe Ajagba vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

Efetobor Apochi vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

At TBA, Mexico (beIn Sports Espanol):

Ramon Alvarez vs. TBA, junior middleweights

At Struer, Denmark:

Dina Thorslund vs. Alicia Ashley, 10 rounds, for vacant WBC interim women’s junior featherweight title

At New York:

Real Deal Boxing

At Toowoomba, Australia:

Jack Asis vs. Rivan Cesaire, 5 rounds, junior lightweights

At Braunlage, Germany:

Howik Bebraham vs. Fedor Papazov, 12 rounds, lightweights

Petar Milas vs. Kevin Johnson, 10 rounds, heavyweights

March 16

At TBA (Telemundo):

Boxeo Teleumundo

March 17

At New York (ESPN/ESPN Deportes):

Jose Ramirez vs. Amir Imam, 12 rounds, for vacant WBC junior welterweight title

Michael Conlan vs. TBA, 6 or 8 rounds, featherweights

Oleksandr Gvozdyk vs. Mehdi Amar, 12 rounds, for vacant WBC interim light heavyweight title

Teofimo Lopez Jr. vs. Will Madera, 8 rounds, lightweights

Felix Verdejo vs. Antonio Lozada Jr., 8 or 10 rounds, lightweights

Christopher Diaz vs. Julio Berraza, 10 rounds, junior lightweights

Jean Carlos Rivera vs. Jose Haro, 8 rounds, featherweights

Joseph Adorno vs. Ivan de la Madrid, 4 rounds, junior lightweights

At Sydney, Australia:

Darragh Foley vs. Steven Wilcox, 12 rounds, junior welterweights

Ben Savva vs. Kyron Dryden, 12 rounds, welterweights

Haithem Lammouz vs. Gaige Ireland, 10 rounds, lightweights

At Hannover, Germany:

Patrick Wojcicki vs. Ronny Mittag, 12 rounds, middleweights

March 18

At Kobe, Japan:

Ryuya Yamanaka vs. Moises Calleros, 12 rounds, for Yamanaka’s WBO strawweight title

March 22

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

Golden Boy Boxing

March 24

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

Golden Boy Boxing

At London:

Dillian Whyte vs. Lucas Browne, 12 rounds, heavyweights

Frank Buglioni vs. Callum Johnson, 12 rounds, for Buglioni’s British light heavyweight title

At Marseille, France:

Ryad Merhy vs. Arsen Goulamirian, 12 rounds, for vacant WBA “regular” cruiserweight title

At Birmingham, England:

Frankie Gavin vs. Bethuel Ushona, 12 rounds, welterweights

At Narva, Estonia:

Elena Gradinar vs. Olivia Gerula, 10 rounds, female featherweights

March 31

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

Golden Boy Boxing

At Cardiff, Wales:

Anthony Joshua vs. Joseph Parker, 12 rounds, IBF/WBA/WBO heavyweight title unification

APRIL

April 7

At TBA (Showtime):

Jarrett Hurd vs. Erislandy Lara, 12 rounds, IBF/WBA junior middleweight unification

At San Juan, Puerto Rico:

Angel Acosta vs. Ryuji Hara, 12 rounds, for Acosta’s WBO junior flyweight title

At Paris:

Tony Yoka vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

April 13

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

Golden Boy Boxing

April 14

At London:

Billy Joe Saunders vs. Martin Murray, 12 rounds, for Saunders’ WBO middleweight title

Terry Flanagan vs. Maurice Hooker, 12 rounds, for vacant WBO junior welterweight title

Ohara Davies vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior welterweights

April 15

At Yokohama, Japan:

Ryota Murata vs. Felice Blandamura, 12 rounds, for Murata’s WBA “regular” middleweight title

April 19

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

Golden Boy Boxing

April 20

At Singapore:

Michael Dasmarinas vs. Karim Guerfl, 12 rounds, bantamweights

April 21

At TBA (Showtime):

Adrien Broner vs. Omar Figueroa, 12 rounds, WBC junior welterweight eliminator

Gervonta Davis vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior lightweights

At Belfast, Northern Ireland:

Carl Frampton vs. Nonito Donaire, 12 rounds, featherweights

Jono Carroll vs. Marco McCullough, 12 rounds, junior lightweights

Tyrone McKenna vs. Philip Sutcliffe Jr., 10 rounds, junior welterweights

Conrad Cummings vs. Luke Keeler, 10 rounds, middleweights

At Liverpool, England:

Amir Khan vs. Phil Lo Greco, 12 rounds, welterweights

San Dodd vs. Tommy Coyle, 12 rounds, for Dodd’s Commonwealth lightweight title

Conor Benn vs. TBA, 6 rounds, welterweights

April 28

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

Top Rank on ESPN

At New York (HBO):

Daniel Jacobs vs. TBA, 12 rounds, middleweights

MAY

May 4

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

Golden Boy Boxing

May 5

At TBA (HBO PPV):

Gennady Golovkin vs. Canelo Alvarez, rematch, 12 rounds, for Golovkin’s IBF/WBA/WBC middleweight title

At London:

Tony Bellew vs. David Haye, rematch, 12 rounds, heavyweights

May 12

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

Top Rank on ESPN

May 17

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

Golden Boy Boxing

May 19

At New York (Showtime):

Keith Thurman vs. TBA, 12 rounds, for Thurman’s WBC/WBA welterweight title

At TBA, Canada (Showtime):

Adonis Stevenson vs. Badou Jack, 12 rounds, for Stevenson’s WBC light heavyweight title

Eleider “Storm” Alvarez vs. TBA, 10 or 12 rounds, light heavyweights

At Leeds, England:

Lee Selby vs. Josh Warrington, 12 rounds, for Selby’s IBF featherweight title

JUNE

June 8

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

Golden Boy Boxing

June 9

At Los Angeles (Showtime):

Leo Santa Cruz vs. Abner Mares, rematch, 12 rounds, for Santa Cruz’s WBA “super” featherweight title

Jermell Charlo vs. TBA, 12 rounds, for Charlo’s WBC junior middleweight title

June 15

At New York (ESPN/ESPN Deportes):

Top Rank on ESPN

June 16

At Dallas (Showtime):

Errol Spence Jr. vs. TBA, 12 rounds, for Spence’s IBF welterweight title

June 30

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

Top Rank on ESPN

JULY

July 7

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

Top Rank on ESPN

July 14

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

Top Rank on ESPN

About the author / 

Roberto Montano

Fort Worth-Diamond Hill Native

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sponsored Links